Seminaria

Seminaria 2017/2018

28 listopada ka 2017

25 lat eksperymentu ATLAS na Wielkim Zderzaczu Hadronów – główne cele i najważniejsze wyniki

dr hab. inż. Iwona Grabowska-Bołd (WFiIS AGH, Katedra Oddziaływań i Detekcji Cząstek)


Eksperyment ATLAS jest jednym z czterech dużych eksperymentów na Wielkim Zderzaczu Hadronów (Large Hadron Collider, LHC) w CERNie. Od roku 2009 detektor ATLAS zbiera dane ze zderzeń proton-proton oraz ołów-ołów przy największych energiach dostępnych obecnie w laboratoriach. Jego spektakularnym osiągnięciem jest eksperymentalne potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa, które było podstawą przyznania Nagrody Nobla z fizyki w roku 2013. Eksperyment ATLAS świętuje w tym roku swoje 25-lecie.
Grupa z WFiIS AGH jest członkiem Współpracy ATLAS od samego początku. Podczas referatu omówione zostaną główne cele i wyzwania eksperymentu oraz projekty i badania, w których biorą udział naukowcy, doktoranci i studenci z WFiIS.

14 listopada 2017

Na zmarszczki rad, czyli o zastosowaniu substancji promieniotwórczych słów kilka

dr inż. Paweł Janoski (WFiIS AGH)

17 października 2017

Trudny świat kwazikryształów – czyli o tym, jak natura sama wie lepiej

dr inż. Radosław Strzałka (WFiIS AGH, Katedra Fizyki Materii Skondensowanej)


Kwazikryształy są materiałami, które z jednej strony są odmienne od znanych kryształów pod względem periodyczności ułożenia atomów przestrzeni, z drugiej – są do kryształów bardzo podobne, bo jak one mają bardzo regularną budowę, doskonałe uporządkowanie, a obraz dyfrakcyjny obu jest tak samo ostry i wyraźny. Podczas wykładu umieszczę kwazikryształy wśród znanych nam rodzajów materii i przedstawię najważniejsze cechy tych materiałów. Szczególnie w kontekście budowy atomowej postaram się wyjaśnić, dlaczego „świat kwazikryształów” jest trudny i na czym ta trudność polega. Jednocześnie spróbuję przekonać widzów, że świat kwazikryształów jest jednocześnie fascynujący, zarówno dla fizyka, chemika, jak i matematyka, a nawet biologa, czy artysty architekta.

Poprzednie lata:

Seminaria 2016/2017


Seminaria 2015/2016


Seminaria 2014/2015


Seminaria 2013/2014


Seminaria 2012/2013