AGH Junior

Zapraszamy do wzięcia udziału w AGH Junior!

AGH Junior to inicjatywa zapoczątkowana w celu promocji nauki wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W czasie pokazów organizowanych przez SKNF Bozon uczestnicy mogą zobaczyć wiele fascynujących doświadczeń fizycznych oraz dowiedzieć się jakie zjawiska i mechanizmy za nimi stoją. Jest to świetna okazja, żeby pokazać, że fizyka to nie tylko liczby i równania, ale także świetna zabawa! Zapraszamy!

Tematyka Pokazów

Człowiek w oceanie z powietrza

Człowiek jak prawdziwa ryba pływa na samym dnie oceanu, którego nazwa to atmosfera. Jest ona na tyle olbrzymia, że sięga aż na 100 000 km w górę! Jako fizycy pokażemy wam, jak duże znaczenie ma ono dla nas oraz zdradzimy wam kilka sekretów, jak można zapanować nad tym żywiołem.
Wiek widzów: dowolny
Liczba osób: max. 120
Czas trwania: 1 godzina
Doświadczenia kluczowe: pokazanie prawa Bernoulli’ego, dym-maszyna, rakieta

Magia w fizyce

Każdy z nas patrzy z zachwytem w oczach na magiczne sztuczki i świat iluzji. A gdyby tak poznać tajniki niektórych sztuczek i samemu stać się magikiem? Zaprezentujemy państwu doświadczenia fizyczne, które przeniosą nas w świat magii i czarów. Dzięki temu sami staniecie się fizycznymi magikami, którzy będą wzbudzać zachwyt i podziw wśród kolegów!
Wiek widzów: Przedszkole i klasy I-IV Szkoły Podstawowej
Liczba osób: max. 120
Czas trwania: 1 godzina
Doświadczenia kluczowe:krzesło obrotowe, łózko fakira, tornado ogniowe

Co dzieje się w -200 stopniach?

Tematem tego pokazu jest coś czym cały czas oddychamy! Azot (ale ciekły) – substancja bardzo zimna, czasem wybuchowa i dająca wielką radość osobie w każdym wieku! Przyjdźcie, a zobaczycie mrożące krew w żyłach pokazy w wykonaniu szalonej grupy fizyków!

Wiek widzów: dowolny
Liczba osób: max. 120
Czas trwania: 1 godzina
Doświadczenia kluczowe: chmury azotowe, skraplanie powietrza, azotowy wybuch

Wystawa interaktywna „Po drugiej stronie lustra” w Muzeum AGH

Magia nie wymaga nadprzyrodzonych mocy – wystarczy iluzja, czyli sztuka wykorzystywania praw przyrody oraz nieuwagi widzów. Właśnie dzięki iluzji Harry Houdini spowodował zniknięcie całego słonia, a David Copperfield Statuy Wolności. Zastanawialiście się w jaki sposób iluzjoniści oszukują nasz wzrok? O sposobach wykorzystujących prawa optyki dowiecie się na drugiej wystawie interaktywnej w Muzeum AGH przygotowanej przez Pracowników naszego Wydziału, dra inż. Pawła Janowskiego oraz inż. Michała Kuda.

Więcej informacji stronie Muzeum AGH

Człowiek władający piorunami?

Czy wiesz, czym jest prąd? Na naszym pokazie podzielimy się z Tobą wiedzą z elektroniki oraz naładujemy Cię napięciem rzędu kilkunastu kilowoltów. Staniesz się prawdziwym ziemskim Zeusem – człowiekiem władającym piorunami!

Wiek widzów: dowolny
Liczba osób: max. 120
Czas trwania: 1 godzina
Doświadczenia kluczowe: Generator Van de Graaffa, Drabina Jakuba, tablica FranklinaPytania i propozycje dotyczące pokazów i warsztatów pokazowych prosimy przesyłać na adres sknfbozon@gmail.com.